Ochoz, stejně jako jiné obce v okolí (Březina, Mokrá, Hostěnice), vynikala především v 18. a 19. století těžbou vápence a pálením vápna v malých lesních vápenkách. Vápenictví bylo obživou mnoha zdejších rodin. Ovšem byla to těžká obživa. V potu tváře pracovali v okolních lesích vápeňáci i se svými dětmi, těžili dřevo pro výpal (na půl kubíku vápna bylo potřeba spálit dva kubíky dřeva), kopali pod kořeny a skalami drahocennou surovinu. Hotový výrobek poté rozváželi na formanských vozech daleko do světa, mnohdy až do Vídně.
Ochozské vápno bylo v předminulém století jedno z nejznámějších, nejvyhlášenějších. Tento způsob života poznamenal život lidí i zdejší krajinu – ještě dnes můžete v lesích najít pozůstatky vápenek, většinou už jen jako jámy a příkopy - povrchové lůmky či milíře se zbytky dřevěného uhlí a kousky vápna, které můžete objevit při sběru hub (v lokalitě mezi Novým dvorem a ochozskou Hlubnou najdete dokonce unikátní zděné vápenické pece).
V roce 1918 byla knížetem Janem z Lichtenšteinu vybudována velká šachtová vápenka v březinské Hlubné. Rodinné vápenictví v našem regionu skončilo s rokem 1927, kdy v Hlubně vznikla družstevní vápenka.
Z této doby se dochovaly i pokřiky vápeňáků, přezdívka Ochozáků "Vápeňáci", vzpomínky rodin, nástroje potřebné pro těžbu vápna ve znaku obce atd. I současné logo obce znázorňuje vápenku.
Bylo by na škodu zapomenout, že takové řemeslo Ochoz utvářelo, živilo. Navíc, když v podobném duchu oživují vzpomínky na tvrdé chlapy vápeňáky sousední obce. Navštívit můžete například vápenickou stezku - https://vapenici.webnode.cz/ v Březině, na jejichž zastaveních se dozvíte o pálení vápna téměř vše.